zondag 6 november 2022

Fascistisch schilderij

Frans van Ermengem was een Belgische schilder, kunstcriticus en publicist.
Hij vertaalde onder meer werk van Eddy du Perron. Ook was hij een fervent aanhanger van Franco tijdens de Spaanse burgeroorlog. Tekenen daarvan zien we in het afgebeelde schilderij. Let op het katholieke kruisje, het gebarsten gezicht van de in matadorkledij gehulde pop, en de blik van het meisje, dat niets goeds voorspelt. Het schilderij (80 x 60 cm) is te koop bij het Zeeuws Veikinghuis te Middelburg.

donderdag 3 november 2022

Figuurstudies door Isaac Israëls

Het Haagse Venduehuis der Notarissen heeft voor zijn herfstveiling een bijzondere collectie bijeengebracht.

Daarin vele hoogwaardige schilderijen, waaronder vier mooie werken van Isaac Israëls. Hier afgebeeld een punterende vrouw op de Serpentinevijver in Hydepark, uit Isaacs Londense periode, en een loopjongen in de sneeuw. Beide schilderijen zijn ongeveer een meter hoog.

maandag 31 oktober 2022

Oude man door Jan Lievens

Bij Lempertz is een Jan Lievens te koop.
Het schilderij was tot dusver onbekend, en dook op in een privécollectie. Volgens het veilinghuis is het in een uitstekende conditie. Het zal gemaakt zijn rond 1630, toen de schilder nog in Leiden werkte en daar vele tronies maakte. De oude man prijkt nu paginagroot in de Europese kunstpers.

vrijdag 28 oktober 2022

Roelofs of Gabriël?

Het plaatje rechts toont een schilderij van Willem Roelofs uit de collectie van het Rijksmuseum, die dit werk op zijn website toont.
Links zien we een werk uit de Fisherveiling die de firma Buunk uit Ede van tijd tot tijd organiseert. Dit schilderij is gesigneerd Gabriël, en Buunk dateert het omstreeks 1866. Als dit klopt heeft het Rijksmuseum een valse Roelofs in het depot.